FeelGoodFamily

Přoč byste se měli vyhnout kosmetice obsahující sodium lauryl sulfate

Sodium lauryl sulfate (SLS) je chemická pěnivá látka, které se dostává pozornosti kvůli své potencionální toxicitě. Nalézá se v mnoha výrobcích užívaných ke každodenní hygieně a péči o tělo. Patří mezi ně zubní pasta, šampon, pleťové mléko, mýdlo, čistící tělové prostředky a další produkty.

Sodium lauryl sulfate nezačal svoji existenci jako čistící prostředek určený pro běžného spotřebitele. Původně byl prodáván jako průmyslový čistič s primárním určením pro náročné čištění a odmašťování. Nyní ho lze nalézt ve výrobcích, které jsou v častém a bezprostředním kontaktu s lidskou pokožkou.

Důvod jeho výskytu v tolika běžných hygienických produktech je jednoduchý – spotřebitelé očekávají, že budou všechny dostatečně pěnit. SLS je jednou z nejčastěji vyráběných chemikálií v USA, jelikož ho mnoho společností používá jako levný pěnivý prostředek.

SLS dráždí pokožku a narušuje její přirozenou vlhkost

SLS kvůli svým čistícím schopnostem zbavuje kůži a vlasy jejich přirozené vlhkosti, avšak svoje tělo můžete stejně dobře vyčistit pomocí vhodnějších a jemnějších látek. Existuje několik masných kyselin, jež ho vyčistí stejně dobře a bez narušení choulostivé kyselé vrstvy, jež ho chrání před vnějšími vlivy a toxiny.

Sodium lauryl sulfate byl označen za jednu z nejčastějších kůži narušujících látek používaných v produktech péče o tělo. Má schopnost kůži snadno prostupovat a dostávat se až do krevního oběhu. Zároveň tato žíravá pěnící látka lehce ničí vrstvu lipidů, které udržují kůži jemnou a pružnou.

SLS umožňuje vstřebávání toxinů a toxinem i samo je

Často se užívá jako látka podporující vstřebání dalších ingrediencí, např. vitamínů, hydratačních látek a minerálů. Nicméně většina mýdel a šamponů, které SLS obsahují, jsou zároveň plné mnoha jiných chemikálií.

To je další důvod mít se na pozoru, jelikož právě chemické látky prolamují ochranou vrstvu kůže nejčastěji. Tudíž když používáte výrobek jak se SLS, tak s dalšími umělými toxiny a konzervanty, umožňujete jim mnohem snáze pronikat do kůže a krevního řečiště. SLS bylo nalezeno v  tkáni mozkové, jaterní, srdeční a v mnoha dalších, což naznačuje, že je v lidském těle zadržováno dlouhou dobu. 

SLS dráždí oči, dásně a vlasové folikuly

Kvůli jejím dráždivým vlastnostem je zakázáno přidávat tuto syntetickou látku do dětských šamponů. Dlouhodobé působení může způsobit rozmazané vidění, pálení a v několika případech je dokonce spojováno se slepotou.

Studie ukázaly, že SLS způsobuje také podráždění dásní. Ve většině běžně dostupných zubních past je obsaženo kvůli své schopnosti dobře pěnit. Ti, kteří mají s dásněmi zdravotní problémy, se zotavují mnohem rychleji, když používají prostředky ústní hygieny bez SLS.

Kvůli poškozování vlasových folikulů je také spojováno s vypadáváním vlasů. Při použití šampónu dochází k vysoušení a vlasy ztrácejí přirozený lesk.

Vyhnout se výrobkům s obsahem SLS je stále lehčí a lehčí, jelikož mýdla, šampony, pasty a další kosmetické produkty bez něj jsou stále dostupnější.

Pozor také na podobný sodium laureth sulfate (SLES), který se vyskytuje v ještě větším množství kosmetických produktů. Je sice méně dráždivý, ale jinak má podobné účinky. Navíc nemůže být metabolizován v játrech, a tak v těle zůstává mnohem déle než SLS.

[Převzato z www.naturalmagic.cz, www.naturalnews.com]