Není máta jako máta
Není máta jako máta aneb máta peprná Black Mitcham
Každý jistě zná mátu a přišel s ní do styku, v čaji, zubní pastě, žvýkačkách, mojitu či pokrmu, někomu roste na zahradě aniž by o tom měl potuchy, nevyžaduje totiž speciální péči a rychle se rozrůstá.
Existuje ovšem mnoho odrůd a mezi ty nejlepší patří máta peprná Black Mitcham.
Své jméno získala díky své černozelené barvě, temně fialovým květům a místem, kde byla na počátku 20. století pěstována, v jiholondýnském distriktu Mitcham. V období druhé světové války však zavládl nedostatek potravin a musela uvolnit místo na polích obilninám. Naštěstí si ji Američané oblíbili natolik, že si ji kolem roku 1930 přivezli s sebou a na Oregonské univerzitě ji vyšlechtili, aby byla odolnější vůči onemocnění, suchu a plísním a ke konci 20. století se opět začala pěstovat a využívat v Anglii. Není sice zatím tolik rozšířená, jak si zaslouží, ale to přidává na její vyjímečnosti. S rostoucí poptávkou však roste i trh, převážně s mátou dováženou z Číny a Indie, vydávanou za Black Mitcham, rozdíl mezi nimi ale pozná snad každý.
Kromě skvělé chuti oplývá mimo jiné i antibateriálními účinky, posiluje trávicí a nervovou soustavu a zklidňuje bolest zubů a hlavy.
Využívá se nejen do pokrmů, kosmetiky, či drogerie a my ji s radostí dovážíme již řadu let v podobě žvýkaček a bonbonů osvědčené značky Peppersmith.
Sběr máty se provádí vždy na podzim v srpnu, kdy se máta shromáždí, destiluje se z ní olej a zbytky jsou vráceny na pole, kde další rok poslouží jako hnojivo nové úrodě. Výroba je tedy šetrná k půdě i okolí, jak vysvětlují sami zakladatelé firmy Peppersmith ve svém videu.
Více na: http://www.peppersmith.co.uk/
Další zdroje: